Ľudovo sa nazýva aj prvý pád množného čísla. V slovenskom pravopise je to žiaľ pravopisná výnimka, kde frekventovane robia pisatelia chyby.1.
V českom jazyku má písanie mäkkého i aj v nominatíve plurálu jasné fonetické opodstatnenie, pretože mäkké i v ňom zmäkčuje predchádzajúcu hlásku, ktorá sa aj mäkko číta. Tak môžu písať text intuitívne podľa výslovnosti.
Napríklad:
- Nominatív plurálu: „vtipní lidé“ čítajú mäkko „vtipňí“.
- Genitív plurálu: „od vtipných lidí“ čítajú tvrdo „vtipných“.
Nie je tu žiadna fonetická ani pravopisná výnimka.
Žiaľ tento pravopis bol nekriticky v 19. storočí počas reformy2 prenesený z češtiny do slovenčiny, kde nemá fonetické opodstatnenie.
Napríklad:
- Nominatív plurálu: „vtipní ľudia“ však vyslovujeme tvrdo „vtipný ľudia“, takže písanie nie je vôbec intuitívne.
Pisatelia musia na túto formálnu vec myslieť. Ak sa namiesto pravidiel sústredia viac na obsah, môžu ľahko napísať podľa intuície v nominatíve ypsilon. Pri vyučovaní alebo písaní diktátov sa to deti učia ako výnimku.3
V slovenčine však nie je na túto výnimku najmenší dôvod.
Jednoduchšie by sa nám písalo, ak by vo všetkých pádoch bolo rovnaké i. Prípadne, ak by sme grafému ypsilon nepoužívali vôbec.
Bakalárska práca: POZÍCIA A FUNKČNÉ OPODSTATNENIE GRAFÉM I A Y V JAZYKOVOM SYSTÉME SPISOVNEJ SLOVENČINY, Veronika Tóthová. Dokument strana 43: 22% respondentov urobilo chybu v úlohe 7 – Gramatický pravopisný princíp ↩